Śmierć jest zdarzeniem, które potrafi zaskoczyć każdego z nas. Jest też zjawiskiem, od którego nie uciekniemy. Zgon bliskiej osoby wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Przygotowanie pogrzebu to temat na osoby tekst, tutaj zajmiemy się wyjaśnieniem co zrobić, w przypadku zgonu bliskiej osoby.
Spis Treści
ToggleZgon w domu – co zrobić
Jeżeli śmierć następuje w miejscu, gdzie nie ma stałej opieki lekarskiej konieczne jest wezwanie lekarza, który potwierdzi zgon. Możliwe jest od razu powiadomienie zakładu pogrzebowego, a jego pracownicy przekażą zgłoszenie lekarzowi współpracującemu, który przybędzie na miejsce. Po przeprowadzonym badaniu, lekarz wystawi protokół zwany również kartą zgonu. Następnym krokiem, jest transport ciała osoby zmarłej do chłodni, gdzie będzie oczekiwać na przygotowanie ostatniego pożegnania. Ważne jest to, że przewozu można dokonać dopiero po otrzymaniu dokumentu jakim jest karta zgonu.
Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kilku kopii kart zgonu, gdyż mogą się one okazać niezbędne przy wielu formalnościach. Najczęściej dotyczy to spraw spadkowych, załatwiania formalności w bankach lub tez innych urzędach i instytucjach. Posiadając kartę zgonu oraz dowód osobisty powinno się udać do Urzędu Stanu Cywilnego, przypisanego do miejsca gdzie nastąpił zgon, a nie w miejscu meldunku osoby zmarłej. Opierając się na dostarczonych dokumentach Kierownik Urzędu sporządzi akt zgonu, który jest wymagany w procesie ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Kiedy już akt zgonu trafi do naszych rąk, można rozpocząć właściwe przygotowania pogrzebu. W tym momencie można kontaktować z księdzem z danej parafii oraz biurem zakładu pogrzebowego, w celu omówienia szczegółów.
Śmierć w szpitalu – lekarz na miejscu stwierdza zgon
Inaczej sprawa ma się, kiedy zgon nastąpił w szpitalu. Sytuacja różni się chociażby tym, że wezwanie lekarza jest zbyteczne. Możliwe jest jednak, że niezbędne okaże się wykonanie sekcji zwłok. Rodzina może skierować do dyrekcji prośbę, o odstąpienie od sekcji jeśli nie czuje potrzeby aby się odbywała. Jeżeli nie występują pobudki do jej przeprowadzenia, to prośba jest rozpatrywana pozytywnie.
Dalsze czynności, jakie wykonać należy nie różnią się zbytnio od tych, które wykonujemy gdy zgon nastąpił w domu. Z kartą zgonu udać się trzeba do Urzędu Stanu Cywilnego i odebrać akt zgonu. Następnie kontakt z zakładem pogrzebowym i ustalanie dalszych formalności.
Śmierć z powodów nienaturalnych – kogo powiadomić?
Kiedy zgon nastąpił w wyniku samobójstwa, wypadku lub zabójstwa konieczne jest zawiadomienie Prokuratury. To jednak leży w obowiązkach policji, która dociera na miejsce, w podobnym czasie co pogotowie. Ciało osoby zmarłej zostaje skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie wykonana będzie sekcja, mająca za zadanie ustalić przyczyny i okoliczności śmierci. Dopóki Prokuratura nie wyda zezwolenia, rodzina nie będzie mogła odebrać ciała. W tym przypadku również odbierzemy kartę zgonu. Zostanie ona sporządzona dopiero po sekcji. Z kartą zgonu, możliwe stanie się odebranie aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dopiero po przejściu takich formalności można rozpocząć przygotowania do organizacji pogrzebu. Zdając się na doświadczenie pracowników zakładu pogrzebowego, można zlecić tak delikatną sprawę, jaką jest przygotowanie pochówku.
Niezależnie od tego w jaki sposób doszło do śmierci bliskiej nam osoby, należy podjąć pewne kroki prawne. Różnią się one od siebie nieznacznie. Rodzina ma praktycznie za zadanie powiadomić odpowiednie służby, wybrać zakład pogrzebowy i dostępne w nim usługi.
więcej informacji na: https://www.horus.szczecin.pl/