Zmiany w prawie budowlanym znacząco uproszczą proces budowlany. Nowelizacja dotknęła pracy wykonawców na budowie, urzędników wydających pozwolenia na budowę i obiegu dokumentów związanych z działaniami inwestycyjnymi. Nowością jest m.in. brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę i regulacja w zakresie pracy kierownika budowy.
Spis Treści
ToggleW 2023 nie musimy mieć pozwolenia na budowę
Od 2023 r. ustawa Prawo budowlane reguluje zasady związane z budową domu. Najważniejszą zmianą jest brak konieczności ubiegania się o pozwoleniu na budowę. Do tej pory z uproszczonej procedury w tym zakresie korzystały jedynie osoby, które chciały postawić budynek o powierzchni do 70 m2. Inwestorzy planujący większą nieruchomość musieli uzyskać zgodę na budowę domu.
W 2023 będzie można wybudować dom bez pozwolenia na budowę także, jeżeli jego powierzchnia zabudowy jest większa niż 70 m2. Dom może mieć jednak maksymalnie dwie kondygnacje. Jeśli budynek będzie wyższy, obowiązuje nas pozwolenie na budowę.
Jak wybudować dom w 2023 r.?
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane daje inwestorom możliwość wybudowania domu wyłącznie na podstawie zgłoszenia na budowę. Warunkiem jest liczba kondygnacji budynku, który nie może przekraczać dwóch pięter.
Dla każdego budynku przeznaczonego do zamieszkiwania potrzebujemy projektu architektoniczno-budowlanego. Poza tym przepisy mówią, że dla budynków o powierzchni większej niż 70 m2 prace budowlane musi prowadzić kierownik budowy. Jeśli budynek jest mniejszy, nie potrzebujemy nadzoru kierownika budowy. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa zadbać o to, żeby budową kierował fachowiec.
Kolejna ważna zmiana, która wejdzie w życie, dotyczy procesu odbioru budynku. Pozwolenie na użytkowanie domu będzie mógł wydać kierownik budowy.
Budowa na podstawie zgłoszenia
W 2023 r. powiększono katalog inwestycji, na które inwestor nie musi mieć pozwolenia na budowę. Warunkiem uproszczonego procesu jest dostarczenie do właściwego urzędu zgłoszenia na budowę. W myśl nowych zasad niektóre budynki będą wyłączone nawet z obowiązku zgłaszania budowy.
Zgłoszenie na budowę wystarczy nam w przypadku budowy domu jednorodzinnego do dwóch kondygnacji. Poza tym za pomocą zgłoszenia na budowę będziemy mogli wybudować części budowlane wolnostojących elektrowni wiatrowych. Elektrownia nie może być niższa niż 3 m i większa niż 12 m, a jej moc nie może przekraczać mocy mikrointalacji (a więc 50 kW).
Kolejnym warunkiem uproszczonego procesu budowlanego elektrowni wiatrowej jest jej umiejscowienie na działce. Elektrownia wiatrowa musi być oddalona od granicy działki co najmniej o odległość równą wysokości elektrowni. Nadzór nad budową musi sprawować kierownik budowy. Jeżeli elektrownia wiatrowa nie ma 3 m wysokości, nie musimy mieć ani zgody na budowę, ani zgłoszenia.
Od 2023 nie będziemy musieli mieć zgody na budowę także w przypadku budowy wylotów do naturalnych cieków wodnych i zbiorników na wody opadowe. Zgłoszenie wystarczy przy zbiornikach większych niż 3 m3 i mniejszych niż 10 m3. Jeżeli zbiornik jest mniejszy niż 3 m3, nie musimy zgłaszać budowy.
Nie musisz oddawać budynku do użytkowania
Do tej pory każdy budynek mieszkalny musiał przejść procedurę dopuszczającą nieruchomość do użytkowania. Według nowelizacji prawa, będzie więcej typów budynków, które możemy oddać do użytkowania na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Decyzje o dopuszczeniu budynku do użytku może wydać kierownik budowy.
Pozwolenie na użytkowanie domu będzie potrzebne tylko w sytuacji, jeśli inwestor będzie chciał zamieszkać w budynku jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych.